Zastosowanie systemów solarnych

Zastosowanie systemów solarnych

Każdy z nas słyszał o systemach solarnych, popularnie nazywanych bateriami słonecznymi. Czy mają one szanse, żeby stanowić pokaźne źródło energii w naszych domach? Czy instalacja takiego systemu jest opłacalna? O tym w poniższym artykule.

Rosnące koszty energii, drożejące surowce i negatywny wpływ na środowisko to główne bodźce, dla których decydujemy się na korzystanie z alternatywnych źródeł energii. Jednym z popularniejszych rozwiązań są systemy solarne. Zdobywają one sobie coraz więcej sympatyków, głównie przez wzgląd na oszczędności jakie generują.

Kolektory słoneczne to coraz częstszy widok. Jeszcze kilka lat temu, charakterystyczne, czarne zwierciadła na dachach domów wydawały się być czymś zupełnie innowacyjnym, a wręcz szalonym. Dzisiaj już, coraz większy odsetek mieszkańców ma zainstalowane systemy solarne albo zastanawia się nad ich wdrożeniem we własnym domu. Nie można się temu dziwić, gdyż daje to całkiem zauważalne korzyści. Ci, którzy decydują się na instalację pełnego zestawu kolektorów, mogą liczyć na oszczędności od 20 do nawet 40% kosztów energii. Oczywiście, system taki nie jest darmowy. Jego koszt, dla dużej, 5-cio osobowej rodziny, to około 13 tysięcy złotych. Jeżeli jednak spojrzymy przez pryzmat czasu, to inwestycja ta wydaje się jak najbardziej opłacalna. Dzięki programom europejskim i rządowym, można dodatkowo starać się o dopłatę na instalację systemu solarnego. To dodatkowo podnosi opłacalność całego przedsięwzięcia. Tak więc, instalacja systemu pozyskiwania energii słonecznej, jest opłacalna pod względem finansowym, a przede wszystkim ma korzystny wpływ na środowisko naturalne. Ten argument z kolei przemawia do tych, którzy starają się dbać o naszą planetę w sposób ciągły, a nie tylko przy okazji pojedynczych akcji.

Źrodło: http://www.publikuj.org