Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne stanowią najmniejszy element tworzący panele fotowoltaiczne. Choć są one niewielkich rozmiarów, to jednak mają kluczowe znaczenie. To właśnie dzięki nim wytwarzany jest prąd elektryczny – darmowy i całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Obecnie w panelach fotowoltaicznych spotyka się kilka rodzai ogniw, różniących się pomiędzy sobą zarówno pod względem kształtu jak i budowy oraz materiału wykonania. Niezależnie jednak od typu ogniwa w każdym przypadku zasada działania jest taka sama. Obecnie najczęściej wykorzystywane są ogniwa monokrystaliczne oraz cienkowarstwowe (oba typy wykonane są z krzemu). Tu warto wiedzieć, że w przypadku tych pierwszych ogniw fotowoltaicznych należy liczyć się z dość dużymi kosztami zorganizowania takiej instalacji (dzieje się tak ze względu na to, że to wykonania takich ogniw wymagane jest zastosowanie wysokiej jakości półprzewodników).

Wbrew pozorom zasada działania ogniw fotowoltaicznych jest dość prosta. Główna zasada działania paneli fotowoltaicznych opiera się na zamianie energii pochodzącej z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Co ważne, cały proces odbywa się całkowicie nieszkodliwie dla środowiska naturalnego. Między innymi dzięki temu, coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w ten właśnie sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Jest to także sposób ban pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej, bowiem jedyną inwestycją w tym przypadku wynika z konieczności poniesienia kosztu założenia instalacji fotowoltaicznej. Praca ogniwa zaczyna się w momencie, w którym na płytkę krzemową pada foton, czyli najmniejsza cząstka światła. Wówczas następuje uporządkowany ruch elektronów, powodujący powstanie energii elektrycznej. W związku z tym, że ogniwa fotowoltaiczne produkują jedynie prąd stały, przy takiej formie pozyskiwania energii niezbędne jest zastosowanie falownika, zmieniającego prąd stały w zmienny.

Ogniwa fotowoltaiczne nie tylko nie emitują szkodliwych substancji do środowiska, ale również działają cicho i skutecznie.