Nowe technologie w budownictwie

Nowe technologie w budownictwie

Współczesne tendencje cywilizacyjne wywierają ogromny nacisk na zastosowanie w budownictwie nowych technologi, które będą w zgodzie z ekologią. Stajemy się społeczeństwem coraz bardziej pro-ekologicznym, w związku z tym w budownictwie stosujemy nowe materiały i technologie.

To, co dla naszego zdrowia i czystości powietrza jest bardzo ważne, zmieniamy systemy ogrzewania budynków. Wycofujemy się na szczęście z kotłów i pieców na węgiel i olej opałowy a stawiamy na bardziej ekologiczne i energooszczędne piece gazowe i elektryczne. Można korzystać z energii słonecznej, wykorzystując na dachach kolektory słoneczne, które oprócz energii znakomicie mogą podgrzewać wodę.
Coraz więcej ludzi inwestuje w domowe wiatraki na energię wiatrową, która będziemy mogli wykorzystać i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Oczywiście w domu i mieszkaniu najważniejsze jest, z jakich materiałów jest zbudowany. Klasyczne materiały i metody budowlane oparte na kamieniu czy betonie coraz częściej zastępują materiały lekkie i ciepłe.
Budownictwo energooszczędne stawia obecnie przede wszystkim na pustaki próżniowe, kasetony i płyty warstwowe. Materiały te zbudowane są z mini struktur, które są wypełnione powietrzem, co ogromnie podnosi ich parametry cieplne. Domy zbudowane z takich materiałów są bardzo ciepłe i energooszczędne.

Już podczas projektowania domu warto zwrócić uwagę na jego energooszczędność. Obecnie w nowoczesnym budownictwie panuje taki trend, aby dom miał przede wszystkim zwartą i prostą bryłę. Wszystkie jego największe przeszklenia powinny być ustawione w kierunku południowym. Aby dom zatrzymywał ciepło, musi być na zewnątrz wyposażony w izolacje o wysokich parametrach cieplnych.
Wewnątrz budynku we współczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Usuwa ona z wnętrza pomieszczenia zużyte powietrze i zastępuje je świeżym. Dodatkową zaletą tego systemu jest możliwość odzyskania ciepła ze zużytego powietrza i ponowne użycie go do ogrzewania.