Elektrownie słoneczne

Elektrownie słoneczne

Elektrownie słoneczne jeszcze niedawno kojarzyły się wyłącznie z programami popularno naukowymi, dziś z powodzeniem stosuje się je, jako główne źródło zasilania bądź w połączeniu z innymi popularnymi i tanimi w eksploatacji systemami. Systemy solarne to najprościej rzecz biorąc systemy oparte na pozyskiwaniu energii Słonecznej. Zainteresowaniem cieszy się właśnie łączenie ogrzewania kominkowego (wewnątrz domu) i elektrowni słonecznej zainstalowanej na dachu. Są tacy, którzy idąc dalej, budują pasywne i inteligentne domy, w których wyposaża się dom w rekuperacje, a elektrownie słoneczne łączy z turbinami wiatrowymi tworząc tak zwane elektrownie hybrydowe. W warunkach panujących w naszym Kraju zróżnicowanych anomalii takie rozwiązania świetnie się sprawdzają i stanowią w tej chwili przyszłość energii odnawialnej. Połączone wspólnie napięcia wygenerowane przez promieniowanie słoneczne i turbiny wiatrowe wykorzystywane są do zasilania wszystkich obiektów podłączonych pod korzystanie z tej energii.

Co zatem stosuje się do montażu elektrowni słonecznej?

1. Na pewno kolektory słoneczne, którego wyraźną cechą są zwiększona powierzchnia absorbera z tej podstawowej wielkości 1, 82 do 2, 23 metra kwadratowego. Dzięki temu zastosować można mniejszą ilość kolektorów w samej baterii – dla przykładu zamiast pięciu kolektorów wystarczy zastosować tylko cztery.     

2. Do montażu elektrowni słonecznej wykorzystujemy obudowa zewnętrzna wykonana z giętego profilu aluminiowego (profile zimnogięte) o podwyższonej sztywności

3. Tak zwany absorber – wykonany z blachy aluminiowej o dużo większej grubości 0, 4 cm niż do tej pory używane blachy miedziane. Dzięki temu uzyskuje się mniejsze rekompensaty przewodności cieplnej w stosunku do miedzi.

 

Jakie są możliwości zabudowy kolektora słonecznego?

Z doświadczenia i praktyki polecamy kolektory płaskie, które zwyczajowo wymagają usytuowania ich w poziomie – dzięki temu zapewniamy sobie stabilną i efektywną pracę elektrowni. W przypadku, kiedy planujecie eksploatować elektrownię słoneczną przez cały rok zalecamy nachylenie kolektorów od minimalnie 30 do 60 stopni. W przypadku, kiedy wasz dach ma mniejszy kąt nachylenia, użyć możecie specjalne uchwyty korekcyjne, które pozwolą wam na swobodną i dowolną regulację.
 

Elektrownia słoneczna, a sprawność i jakość kolektora słonecznego.

Parametry kolektorów dostępnych na dzisiejszym rynku zostało potwierdzone w badaniach Instytutów w Szwajcarii. Sprawność optyczna dobrego kolektora to blisko 80% i odniesiona jest do powierzchni kolektora.  Natomiast jakość kolektora słonecznego potwierdzona jest certyfikatem SOLAR KEYMARK, który stanowi, o jakości zgodnej z wymogami normy PN-EN 12975.

o autorze

Marcin Żebrowski


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www