Oranżerie – jak je zbudować?

Oranżerie – jak je zbudować?

Oranżerie przydomowe są doskonałym miejscem do odpoczynku nie tylko zimą – choć nazywane są ogrodami zimowymi. Pomieszczenie może być używane przez cały ok, stanowiąc miejsce do wyciszenia się w otoczeniu roślin. Jeżeli odpowiednio ocieplimy oranżerię, może nam ona służyć jako miejsce do przechowywania roślin zimą, zwłaszcza egzotycznych, które lubią ciepło – tłumaczą eksperci z Investdom.pl. Jeżeli nie wiesz, na co zwrócić uwagę przed budową domowej oranżerii, oraz jakie inne funkcje mogą pełnić oranżerie, zapoznaj się z tym krótkim poradnikiem.

Oranżerie a tarasy

Na oranżerie mówi się różnie – ogród zimowy, pomarańczarnia. W praktyce jest to parterowa budowla, która służy do hodowania roślin tropikalnych. Oranżeria powinna mieć co najmniej 10 metrów kwadratowych. W chłodne miesiące pomieszczenie może się idealnie sprawdzić w roli zamkniętego tarasu – bez znaczenia, czy wybudowana została specjalnie dla hodowanych przez nas roślin, czy jako miejsce do odpoczynku. Istnieją dwa typy przydomowych oranżerii – może ona przybrać charakter tarasu, otwieranego latem, a zimą odpowiednio oszklonego i izolowanego. Innym typem jest konstrukcja z pojedynczych, metalowych profili, które wypełnione są szkłem lub płyt poliwęglanowych. Sama konstrukcja waży zaledwie kilkaset kilogramów. Konstrukcja może stanąć w ogrodzie jako samodzielna budowla, bez przyłączenia z domem. Należy zaznaczyć, że takie ogrody sezonowe dobrze izolują ciepło, natomiast zimą nie będą odpowiednie do hodowania roślin tropikalnych, ponieważ temperatura w środku zwykle jest wyższa o około 5 stopni. Możemy wybierać wśród wielu form konstrukcji – kopuł, łuków czy wielokątów.  

Ważny sposób ogrzewania

Przede wszystkim oranżerię należy rozplanować od strony południowej, ponieważ w ten sposób ułatwimy docieranie promieni słonecznych. Musimy się również zastanowić nad koniecznością ogrzewania pomieszczenia, jeżeli w środku chcemy umieścić rośliny, które mają różne wymagania cieplne. Odpowiednie ustawienie oranżerii gwarantuje nam to, że nagrzane pomieszczenie za dnia będzie utrzymywało swoją temperaturę w nocy. Możemy również docieplać pomieszczenie ogrzewaniem podłogowym, grzejnikami kanałowymi bądź ściennymi.

Odpowiedni sposób oświetlenia

 

Oświetlenie naszego ogrodu jest nie mniej ważną kwestią. Pełni ono nie tylko funkcję estetyczną, ale również dostarcza dodatkową dawkę światła roślinom, które rozwijają się przez cały rok. Polecane są lampy metalhalogenowe, ponieważ ich światło jest zbliżone do światła słonecznego. Możemy również wybrać świetlówki kompaktowe.

Koniecznie obejrzyj domy Brzeg , gdzie można zbudować swoją własną szklarnię.