Szklarnie ogrodowe – jakie insekty możemy napotkać

szklarnie ogrodowe, ślimak

Szklarnie ogrodowe zapewniają przede wszystkim szybszy wzrost rośliny w bezpiecznych warunkach. W efekcie dojrzałymi owocami i warzywami możemy się cieszyć o wiele wcześniej, niż znajdą się one w okolicznych sklepach. Co więcej, szklarnie ogrodowe to również doskonałe urozmaicenie swojej powierzchni przydomowej. Zaplecze nowoczesnych urządzeń i gadżetów sprawia, że  uprawa nie zajmuje już tak wiele czasu, a dzięki różnorodności kształtów szklarnii możemy je ustawić  w różnych miejscach, nawet tuż przy ścianie (szklarnie przydomowe). Ponadto, szklarnie służą obecnie nie tylko celom praktycznym. Różnorodne oranżerie mogą stanowić doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji. Mamy też wiele firm na rynku, które oferują działki pod budowę szklarni (chociażby Investdom.pl ).

Jednak uprawa warzyw i roślin poprzez szklarnie ogrodowe nie jest wyzwaniem łatwym. Doglądanie sadzonek i ich podlewanie to nie jedyne trudności z jakimi przyjdzie nam mieć do czynienia w czasie ich wzrostu. Piękny czerwony pomidor czy soczysta papryka są wynikiem ciężkiej pracy i dużego wkładu włożonego w ich pielęgnację. Zwłaszcza, jeśli na swojej ogrodniczej drodze napotkamy nie lada wymagającą przeszkodę, jaką są różnego rodzaju insekty. O tym, jakie szkodniki i choroby roślin mogą wystąpić w naszej szklarni, będzie traktował właśnie ten artykuł.

Szklarnie ogrodowe i ewentualnie szkodniki

Poniżej przedstawiamy Wam, jakie insekty najczęściej atakują szklarnie ogrodowe oraz w jaki sposób możemy sobie z nimi skutecznie poradzić. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom Wasze uprawy będą już tylko ogromną przyjemnością i zaowocują wspaniałymi, świeżymi warzywami.

  • mączlik szklarniowy to maleńkie białe owady przypominające miniaturowe ćmy, skupione na dolnej stronie liści. Ciało jest podłużne, walcowate i w charakterystyczny sposób pokryte białymi, mączystymi wydzielinami woskowatymi. Mączlik rozmnaża się w szklarniach bardzo szybko, przede wszystkim z uwagi na wysoką płodność samic oraz krótki cykl rozwojowy. Latają powoli, niezbyt szybko i nie przemieszczają się na duże odległości. Preferują kolor żółty stąd wybierają liście, bądź odmiany roślin o najjaśniejszym odcieniu. Aby zwalczyć mącznika, należy w szklarni należy rozwiesić żółte tablice lepowe. Warto jest także posadzić nagietki i rumianki w pobliżu podatnych roślin oraz wykonywać oprysk preparatem zawierającym pyretrynę z piperonylobutoksydem, acetamiprid lub bifentrynę.
  • mszyca – to małe zielone, żółte, czarne lub różowe owady wysysające sok z roślin. Aby się ich pozbyć, należy zmniejszyć nawożenie roślin azotem, wprowadzić drapieżnego pryszczarka, biedronki lub złotooki. Nie zaszkodzi również spryskiwać wodą preparatami zawierającymi pirymikarb.
  • czerwce – to brązowe tarcze, występujące zazwyczaj wzdłóż nerwów na dolnej stronie liści. Czerwce atakują mnóstwo roślin i cechują się częstym występowaniem. Aby uchronić się przed szkodnikiem należy zawsze kontrolować nowe rośliny, a te już chore opryskiwać insektycydem wgłębnym, zawierającym formotion lub metyloprimifos.
  • wełnowce – atakują wiele gatunków roślin szklarniowych, szczególnie drzewa cytrusowe, sukulenty i winorośl. To małe, różowe owady pokryte białą wydzieliną woskową. Aby pozbyć się owych szkodników ze swojej szklarnii, warto wprowadzić drapieżne biedronki oraz opryskiwać rośliny preparatami zawierającymi metylopirimifos.
  • ślimaki – to najbardziej popularne szkodniki, które atakują wiele gatunków roślin. Ślimaki są największym zagrożeniem dla młodych, wschodzących roślin. Pozostawiają nieregularne dziury na liściach oraz charakterystyczny śluz. Aby pozbyć się ślimaków należy zastosować środki typu Mesurol oraz wspierać ich naturalnych wrogów, takich jak żaby, jeże czy ropuchy.
  • werticilioza – atakuje głównie ogórki, pomidory, a także truskawki. Główny objaw to więdnięcie liści. Porażone gałęzie, pędy lub całe rośliny należy wyciąć i spalić. Po zakończeniu uprawy w szklarni należy ją odkazić, a po każdej uprawie wymienić podłoże.

A czy Wy już wybraliście najskuteczeniejszy sposób na walkę ze szkodnikami? Jeśli nie, po naszym artykule z pewnością podejmiecie ostateczną decyzję!

Zobacz też nasz artykuł opisujący domy Brzeg, gdzie zdobędziemy działkę idealną pod budowę szklarni.