Jak założyć własne szklarnie ogrodowe?

szklarnie http://greenhouse-service.eu/produkty/szklarnie/220cm/thyme-8-thyme-8-dwarf-wall/

Szklarnie – posiadanie choć jednej we własnym ogrodzie to marzenie wielu z nas. Dzięki indywidualnej oranżerii zyskujemy możliwość uprawy wszelkiego rodzaju roślin, ziół oraz warzyw. Możemy stworzyć całoroczny ogród przydomowy lub też sezonową oranżerię – wybór zależy tylko od nas. Szklarnie pozwalają chronić nasze rośliny przed przymrozkami, wiatrami, deszczem i gradem, co wydłuża możliwy okres uprawy od wczesnej wiosny do późnej jesieni – ostrzega Investdom.pl

Szklarnie czy tunel foliowy?

Planując stworzenie ogrodu musimy w pierwszej kolejności zastanowić się, która z konstrukcji umożliwiających uprawę pod osłonami, będzie dla nas najbardziej korzystna. Poniżej zaprezentujemy Wam trzy opisy, które z pewnością pozwolą nam na podjęcie ostatecznej i właściwej decyzji.

Tunel foliowy: znacznie przyśpiesza plonowanie warzyw, chroni rośliny przed wiatrem, silnym deszczem i częściowo przed niskimi temperaturami. Co więcej, tunel jest łatwy do montażu, konserwacji i transportu, a konstrukcja jest bardzo prosta i stosunkowo tania. Warto także wspomnieć o wadach tejże opcji. Przede wszystkim tunel foliowy nie utrzymuje stałej temperatury, słabo harmonizuje z ogrodem. W tunelach niskich prace pielęgnacyjne są uciążliwe, a materiał osłonowy powinien być zmieniany co kilka lat.

Szklarnie nieogrzewane: zwykle wystarcza do uprawy roślin na potrzeby własne. Znacznie przyśpiesza plonowanie, pozwala na wcześniejszą uprawę roślin, wygląda estetycznie. W przypadku tego typu szklarni do minusów należy zaliczyć przede wszystkim: wysokie koszty budowy oraz ciągłe wahania temperatury.

Szklarnie ogrzewane: pozwala na duży wybór gatunków uprawianych roślin, utrzymuje temperaturę na stałym poziomie, znacznie skraca okres plonowania warzyw, generuje znaczne koszty nie tylko budowy, ale także użytkowania. Należy jednak zaznaczyć, że decydując się na ogrzewane szklarnie, montaż konstrukcji i poszczególnych urządzeń czy akcesoriów wymaga dużej wiedzy. Nie możemy zatem podjąć się samodzielnie jej budowy. Najlepiej zlecić wykonanie profesjonalnej i odpowiedzialnej firmie oferującej domy Brzeg wraz z odpowiednimi działkami pdo zabudowę

Gdzie można wybudować szklarnie?

Na koniec wspomnijmy, jak dokonać założenia indywidualnej szklarni. W rzeczywistości szklarnie możemy wybudować praktycznie wszędzie, jednak niektóre miejsca będą wymagały większego dostosowania. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest ukształtowanie terenu. Najmniej pracy będzie wymagał płaski, równy teren, ponieważ daje możliwość budowy bez wstępnego przygotowywania. W odróżnieniu od tuneli foliowych nie zaleca się, budowy na pochyłym stanowisku. Szklarnie są konstrukcjami stawianymi na wiele lat a wszelka pochyłość prowadzi do wymywania składników odżywczych z ziemi (nie mówiąc już o stabilności). Inną sprawą jest zacienienie. Szklarnia powinna znajdować się z dala od wyższych drzew czy budynków. Ewentualnie może być ustawiona względem obiektów północną ścianą, aby cień nie padał bezpośrednio na nią. Szklarnie są konstrukcjami solidnymi, więc nie musimy osłaniać ich przed silnymi wiatrami (jak tuneli foliowych). Ostatnią sprawą jest sama przestrzeń – na szklarnię musimy wygospodarować co najmniej 10-15 m2. Dłuższy bok powinien być ustawiony na osi wschód-zachód, aby zapewnić jak największe nasłonecznienie.