Oranżerie versus werandy – co wybrać?
Zarówno oranżerie jak i werandy swój rozkwit popularności miały w XIX wieku, zwłaszcza we Francji. W dzisiejszych czasach oranżerie oraz werandy stały się dość popularne i nie stanowią już wyznacznika prestiżu, luksusu i wysokiej pozycji społecznej. Właściwie każdy z nas ma obecnie możliwość wejścia w posiadanie takiego udogodnienia. To, czy wybierzemy oranżerie czy jednak werandę zależy wyłącznie od nas samych.
W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam, czym różnią się powyższe dwa elementy oraz czym tak naprawdę są. Z pewnością będzie to dla Was pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.
Oranżerie – czym naprawdę są?
Oranżerie to różnej wielkości budynki kubaturowe, najczęściej jedną ze ścian przylegające do domu. Oranżerie cechują się podwójnym wejściem – od strony domu oraz od strony ogrodu. Dawniej były one traktowane jako szklarnie i ogrody, w których zajmowano się uprawą głównie cytrusów i egzotycznych roślin. Co więcej, oranżerie posiadały wysokie, przeszklone dachy, co funkcjonuje niezmiennie do dnia dzisiejszego. Zmienił się natomiast sam kształt, wystrój oraz przeznaczenie. Obecne oranżerie stosuje się już nie tylko do uprawy, ale coraz częściej w celach wypoczynkowych i rekreacyjnych.
Kiedy zatem najlepiej budować oranżerie? Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych w danej chwili. Oranżerie można zaplanować już na etapie projektu domu i wliczyć ją w koszta budowy, ale można ją również dobudować i wówczas trzeba się liczyć z dodatkowymi wydatkami, które będziemy zmuszeni ponieść – ostrzega Investdom.pl. Jednak nie ma żadnej ceny, która będzie w stanie zamienić nam przyjemności z użytkowania oranżerii. Najlepiej skorzystać wtedy z usług profesjonalnej firmy, która ową oranżerię nam wybuduje firma oferująca domy Brzeg. Dlaczego nie warto robić tego na własną rękę? Ponieważ oprócz samej konstrukcji, tego typu obiekt wymaga jeszcze odpowiedniego ogrzewania, wentylacji, rodzaju oszklenia oraz wykończenia.
A może weranda?
Weranda to element dobudowany od strony wejścia do domu. Może być drewniana lub murowana i najczęściej nie jest oszklona. Podobnie jak oranżerie, werandy przylega jedną częścią do domu. Jednak weranda znacznie odróżnia się też od oranżerii. Czym? Posiada większą powierzchnię, nie jest przeszklona, często jest budowana z drewna, a czasami murowana. Co więcej, weranda ma usytuowanie od przodu domu, a nie – jak oranżerie – od strony ogrodu. Mówiąc inaczej, weranda – w najprostszej wersji – jest alternatywą dla oranżerii. Jest przede wszystkim tańsza, a wszystkie zmiany i unowocześnienia można w niej przeprowadzać wraz z upływem lat.
Co zatem sądzicie o werandzie i oranżerii? Czy to dobre pomysły na zagospodarowanie przydomowej przestrzeni? A może macie jeszcze inne pomysły? Jednego jesteśmy pewni – zarówno oranżerie, jak i werandy będą doskonałym upiększeniem przydomowej przestrzeni, z której będziecie mogli się cieszyć przez bardzo długi czas.