Szklarnie ogrodowe, szklarnie przydomowe – jakie uprawy są możliwe?

szklarnie ogrodowe, szklarnie przydomowe

  • Szklarnie ogrodowe, szklarnie przydomowe oraz oranżerie to nie tylko piękny dodatek do naszego domu. To także doskonałe środowisko do uprawy różnorodnych roślin jadalnych. Rośliny jadalne są idealne do celów uprawy w szklarni, ponieważ szklarnie zapewniają stabilne warunki niezbędne do uzyskania doskonałych plonów. W szklarni ogrodowej czy szklarni przydomowej panują dość specyficzne warunki: wyższa niż na zewnątrz temperatura powietrza, wyższa wilgotność powietrza, brak wiatru. Sprzyja to rozwojowi roślin ciepłolubnych i wydłuża ich okres wegetacyjny. Szklarnie ogrodowe oferują idealne warunki dla szerokiej gamy roślin jadalnych – zwłaszcza jeżeli planujemy je uprawiać w mniej umiarkowanym i chłodniejszym klimacie – polecają eksperci z Investdom.pl).
    Jakie zatem rośliny możemy uprawiać w swoich przydomowych szklarniach? O tym właśnie poniżej.
  • ogórek – jeszcze do niedawna ogrodnicy uprawiali owe warzywa przede wszystkim w warunkach szklarniowych. Wraz z pojawieniem się wytrzymalszych, mieszańcowych odmian, ogórki można uprawiać także na zewnątrz w warunkach typowo ogrodowych. Warto także zaznaczyć, że ogórki to warzywa ciepłolubne, nie służy im temperatura poniżej 10 stopni C. Nasiona wysiewamy w temperaturze około 20 stopni C. Co więcej, pędy ogórka mogą wspinać się po tyczkach podwieszonych przy suficie, mogą też płożyć się po ziemi. Ogórki uprawiane w szklarni ogrodowej lub szklarni przydomowej wydadzą owoce już w połowie lata.
  • bakłażan – nazywany inaczej oberżyną lub gruszką miłości. Pochodzą z Indii, a uprawia się je w ciepłych rejonach południowej Europy (Francja, Włochy, Grecja, Bułgaria). Należy pamiętać, że do prawidłowego wzrostu i rozwoju bakłażany potrzebują dużo słońca i ciepła. Kiełkowanie nasion następuję w temperaturze 28 stopni C, a do zbiorów można przystąpić około 30 dni po kwitnieniu. Owoce bakłażana zbiera się od późnego lata do wczesnej jesieni.
  • pomidor – czy nie byłoby pięknie, gdybyśmy mogli w każdej chwili sięgnąć po pięknego, soczystego, pachnącego pomidorka prosto z krzewu? Dzięki szklarniom ogrodowym i szklarniom przydomowym mamy już taką możliwość. Pomidory to rośliny, które preferują ciepłą wiosnę oraz słoneczne lato. Optymalna temperatura do ich uprawy to 18-25 stopni C. Zarówno odmiany wysokopienne, jak i krzaczaste można uprawiać w szklarni. Rozsądnym rozwiązaniem będzie zatem wybór kilku gatunków – od dużych pomidorów po malutkie pomidorki koktajlowe. Owoce zbiera się od późnego lata do wczesnej jesieni.
  • papryka – to warzywo pochodzące z Ameryki, do Europy sprowadził ją Krzysztof Kolumb. Zarówno papryka słodka, jak i papryka chili doskonale nadają się do uprawiania w szklarni. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju papryka potrzebuje bardzo słonecznego i ciepłego stanowiska. Optymalna temperatura do wzrostu to 22-23 stopnie C w dzień oraz 17-18 stopni C w nocy. Owoce papryki zbiera się w sierpniu i we wrześniu.
  • sałata – sałatę siewną i rukolę w warunkach szklarniowych można wysiać wcześniej niż do gruntu, dzięki czemu zbiory uzyskamy już na wiosnę. Aby doczekać się wspaniałych zbiorów, wybierzmy odmiany, które są zalecane do późnego siewu i zbiorów w okresie zimowym.

Jak widać powyżej, inwestycja w szklarnie przydomowe czy szklarnie ogrodowe to nie tylko estetyka ogrodu, ale także ( a może przede wszystkim) doskonała szansa na stworzenie własnych ekologicznych upraw warzywnych. Zwłaszcza, że na obecnym rynku bez problemu znajdziemy firmę, która oferuje domy Brzeg i działki do nich przyporządkowane.