Szklarnie ogrodowe – jak założyć własne?

szklarnie ogrodowe, szklarnie przydomowe, szklarnie, oranżerie, oranzerie

Szklarnie ogrodowe to obecnie jedne z coraz częstszych konstrukcji, jakie możemy spotkać na prywatnych posesjach. Coraz więcej jest też firm na rodzimym rynku, którym bez obaw możemy zlecić stworzenie tego typu szklarni (w Polsce jedną z wiodących i profesjonalnych firm oferujący działki po budowę szklarni np. Investdom.pl).

W rzeczywistości szklarnie ogrodowe możemy wybudować praktycznie wszędzie. Jednak jak tego dokonać i przede wszystkim, jak się do tego zadania odpowiednio zabrać? O tym właśnie w dzisiejszym artykule.

Szklarnie ogrodowe – ukształtowanie terenu i zacienienie

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jeszcze przed postawieniem szklarni, jest ukształtowanie terenu. Najlepszym i najbardziej korzystnym podłożem będzie płaski, równy teren, ponieważ daje on możliwość budowy bez wstępnego przygotowywania. Wtedy też czeka nas najmniej pracy z przygotowaniem odpowiedniego gruntu. Odradzamy natomiast budowę na pochyłym stanowisku. Szklarnie ogrodowe są konstrukcjami stawianymi na wiele lat, a wszelka pochyłość prowadzi do wymywania składników odżywczych z ziemi. Co więcej, jest to także niekorzystne pod kątem stabilności samej szklarni.

Kolejną, równie istotną sprawą jest zacienienie. Szklarnie ogrodowe powinny  znajdować się z dala od wyższych drzew czy budynków. Ewentualnie mogą być ustawione względem obiektów północną ścianą, aby cień nie padał bezpośrednio na konstrukcje.

Na koniec wspomnijmy tylko, że  na szklarnie ogrodowe musimy wygospodarować co najmniej 10-15 m2.  Dłuższy bok powinien być ustawiony na osi wschód-zachód, aby zapewnić jak największe nasłonecznienie.

Szklarnie ogrodowe w kontekście formalności prawnych

Szklarnie ogrodowe przeznaczone pod prywatny użytek możemy podzielić na wolnostojące oraz szklarnie przyścienne, które zazwyczaj wymagają sporej przestrzeni przy budynku. Jakie zatem czekają nas formalności przy budowie szklarni?

Szklarnie ogrodowe mające powierzchnię do 25 m2 należą do podobnej kategorii co altany czy wiaty, dlatego nie musimy starać się o pozwolenie na ich budowę. Sam zamiar budowy powinniśmy natomiast zgłosić już w urzędzie terytorialnym, wraz z zakresem, terminem oraz sposobem prowadzenia prac budowlanych. W przypadku większych konstrukcji lub większej liczby szklarni potrzebujemy normalnego pozwolenia na budowie. Co w sytuacji, gdy nasza szklarnia nieznacznie tylko przekracza podaną wartość przyjętej ustawowo powierzchni? Wtedy określenie konkretnej formy prawnej która będzie nas obowiązywać zależy tylko od przychylności urzędnika oraz jego indywidualnej interpretacji przepisów.

Zobacz też nasz artykuł opisujący domy Brzeg, gdzie znaleźć możesz odpowiednią działkę pod zabudowę.