Szklarnie ogrodowe – wady i zalety
Szklarnie ogrodowe to wyjątkowe urozmaicenie własnej powierzchni. Co więcej, owe szklarnie dodają walorów nie tylko estetycznych, ale przede wszystkim praktycznych, gdyż to właśnie one pozwalają wytworzyć właściwy mikroklimat sprzyjający uprawie roślin. Wszystko dzięki maksymalnemu wykorzystaniu światła i ciepła, pochodzących z promieniowania słonecznego. Chroni to rośliny przed spadkami temperatury i przedłuża okres ich wegetacji. Do czego zatem możemy wykorzystać szklarnie ogrodowe? Idealnie sprawdzą się w nich uprawy takich warzyw jak chociażby pomidory, sałata, ogórek lub papryka. Swoje miejsce odnajdą tam również piękne rośliny ozdobne, które doskonale udekorują nasz ogród i dadzą mu wyjątkowego wyrazu – doradzają specjaliści z Investdom.pl.
Ze względu na zastosowaną technologię, szklarnie ogrodowe możemy podzielić na ogrzewane, oraz te ogrzewania pozbawione. Jakie są zatem wady i zalety obu tych wariantów?
Zalety i wady szklarni ogrodowej ogrzewanej
Jeśli mówimy o dobrych stronach ogrzewanej szklarni ogrodowej, należy od nich zaliczyć przede wszystkim znacznie wydłużony okres wegetacyjny roślin, możliwość uprawy roślin zimą (w tym szerokiej grupy roślin), a także estetykę wyglądu.
Jednak jak wszystko w przyrodzie, ogrzewane szklarnie ogrodowe mają także swoje słabsze strony. Mówiąc słabsze, mamy na myśli głównie duży nakład pracy przy jej tworzeniu, skomplikowanie samej struktury, a co za tym idzie – także większe koszty. Ponad to, wadą jest także fakt, iż ewentualna zmiana lokalizacji tejże szklarni wymaga bardzo dużego nakładu zarówno pracy, jak i finansowych.
Dla uzyskania pełnego obrazu zobaczmy teraz, jak sytuacja wygląda w przypadku szklarni ogrodowej nieogrzewanej.
Zalety i wady szklarni ogrodowej nieogrzewanej
Szklarnie ogrodowe to nowoczesne, stabilne i trwałe konstrukcje, łatwe w transporcie i montażu. Jeśli jednak nie planujemy ogrzewać swojej szklarni, musimy być przygotowani na pewne związane z tym mankamenty. Jakie? Główną wadą jest fakt, że wahania temperatury mogą niekorzystnie wpływać na plony. Co więcej, zmiana lokalizacji szklarni jest nieco kosztowna i wymagająca dużego nakładu pracy.
Jednak nieogrzewane szklarnie ogrodowe mają także swoje nieodparte zalety, wśród których wymienić musimy przede wszystkim znacznie wydłużony okres wegetacyjny roślin, możliwość wcześniejszej ich uprawy (nawet o około 5 tygodni), a także bardziej elastyczny wygląd samej szklarni.
Jak widać wybór odpowiedniej szklarni nie jest tak łatwy, jakby mogło nam się wydawać na pierwszy rzut oka. Wręcz przeciwnie – inwestycja jest na tyle kosztowna, że warto przemyśleć zarówno jej umiejscowienie, jak i rodzaj samej budowy. Oczywiście do stworzenia tego typu konstrukcji zawsze wynajmujmy profesjonalne firmy oferujące działki i domy Brzeg, które dają gwarancję jakości szklarni oraz terminowość jej wykonania. I teraz wyobraźcie sobie – czy nie wspaniale byłoby zjeść świeże i ekologiczne warzywa z własnej szklarni ogrodowej? Odpowiedź może być tylko jedna!